ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Մանե Թանդիլյանի նախագահությամբ հունիսի 24-ին հրավիրած արտահերթ նիստում քննարկել է «Հայաստանի Հանրապետության եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի միջեւ 2020 թվականի մայիսի 23-ին եւ հունիսի 1-ին ստորագրված «Պահուստային ծրագրի միջոցների օգտագործման եւ լրացուցիչ փոխառու միջոցների ներգավման մասին» նամակ-համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արմեն Հայրապետյանի հավաստմամբ՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կողմից դեռեւս 2019թ. մայիսին Հայաստանի համար հաստատվել է 180 մլն ՀՓԻ (248.2 մլն ԱՄն դոլար) արժողությամբ եռամյա Պահուստային ծրագիրը (Stand-by Arrangement)` ուղղված տնտեսական հիմնարար եւ կառուցվածքային բարեփոխումների իրականացմանը: Հիմնադրամի գործադիր տնօրենների խորհրդի` 2020 թվականի մայիսի 18-ին տեղի ունեցած նիստում հաստատվել է ծրագրի երկրորդ վերանայումը, որով Հայաստանի համար հասանելի են դարձել ընդհանուր 77.142 մլն ՀՓԻ (105 մլն ԱՄՆ դոլար) ծավալով փոխառու միջոցներ: Հիմնադրամի գործադիր տնօրենների խորհուրդը հաստատել է նաեւ Հիմնադրամի արագ ֆինանսավորման գործիքի (Rapid Financing Instrument) շրջանակներում հավելյալ 128.8 մլն ՀՓԻ (175 մլն ԱՄՆ դոլար) ներգրավելու հայտը:
Նշվել է նաեւ, որ Հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ բանակցությունների արդյունքում համաձայնություն է ձեռք բերվել Պահուստային ծրագրի շրջանակներում հասանելի միջոցները որպես ուղղակի բյուջետային աջակցություն օգտագործելու ուղղությամբ` նպատակ ունենալով ապահովել նոր կորոնավիրուսային համավարակի տարածմամբ առաջ եկող հետեւանքների մեղմմանն ուղղված սոցիալ-տնտեսական միջոցառումների ֆինանսավորումը: Արդյունքում, ներկա պահին մեր երկրի համար հասանելի են ընդհանուր առմամբ շուրջ 206 մլն ՀՓԻ (280 մլն ԱՄՆ դոլար) ծավալով բյուջետային միջոցներ, եւ եւս 25.714 մլն ՀՓԻ (35 մլն ԱՄՆ դոլար) հասանելի կդառնա ծրագրի երրորդ վերանայման արդյունքում:
Հարակից զեկուցող ԱԺ պատգամավոր Եղիշե Սողոմոնյանը, կարեւորելով նախագծի ընդունումը, գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել:

At June 24 extraordinary sitting moderated by Mane Tandilyan, the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs debated the draft law on Ratifying the Letter-Agreement on Involving the Use of the Stand-By Arrangement (SBA) Means and Additional Borrowing Means signed on 23 May and 1 June 2020 between the Republic of Armenia and the International Monetary Fund (IMF).
The RA Deputy Minister of Finance Armen Hayrapetyan has assured that the three-year Stand-By Arrangement was approved for Armenia still in May 2019 by the International Monetary Fund aimed at the implementation of the economic fundamental and structural reforms. The Board of the IMF Executive Directors also approved the bid of additional involvement in the frameworks of the IMF Rapid Financing Instrument.
It has also been noted that as a result of negotiations with the IMF representatives an agreement was reached to use the accessible means in the Stand-By Arrangement as a direct budgetary support, directed to ensuring the financing of the social-economic measures for mitigating the consequences emerged by the spread of the new coronavirus pandemic.
The co-speaker, the NA deputy Yeghishe Soghomonyan highlighted the adoption of the draft law and called on his colleagues to vote for it.